skip to Main Content

Bromarvs sommartorg har ett fantastiskt utbud av närmat, lokala delikatesser, hantverk mm. Sommartorget ordnas under sommarmånaderna onsdagar, fredagar och lördagar.

Torgets öppettider 
Lördagstorg kl 8.30-13 från maj till senhösten (så länge det är plusgrader ute)
Kvällstorg fredagar kl 15-18 hela sommaren från 4.6 till 25.8.
Midsommarveckan är kvällstorget torsdag 24.6. och lördagstorget fredag 25.6.
Onsdagstorg kl 10-14 från 30.6 till 11.8.

Torgförsäljare (årsplatser)

Agneta Grönroos: Färsk fisk, kall-, varmrökt o gravad lax
Agnetas tel: 044-0300466, e-post: gronroos.agneta@gmail.com

Amiralstorp (Nina Bergman & Leif Dahlström): Blommor, plantor
Ninas tel: 050 518 17 31, Leifs tel 0500 212 334, e-post nina.bergman47@gmail.com

Helenius fiskdelikatesser (Carita Helenius): Färsk fisk, rökt o gravad fisk, inläggningar
Caritas tel:040-5387181, e-post: gosta.helenius@gmail.com

Hinders (Leena Ingberg): Lammkött och fårprodukter
Leenas tel 040-5020162, leena.ingberg@hindersgard.fi

Greger Lindroos: Potatis, rotfrukter, grönsaker
Gregers tel 050-5539065. e-post: gregerlindroos@gmail.com

Locavore (Ulrika Grönvik): Kransar, marmelad, honung, äppelmust, senap och andra delikatesser
Ulrikas tel: 040-0745067, e-post: ulrika.gronvik@gmail.com

Lottas hantverksbod (Lise-Lott Rönnberg-Rehn): Hantverk
Lise-Lotts tel 040-9118675, e-post: lotter@surfnet.fi

Pannacotta (Johan och Camilla Hallbäck): Kryddor
Camillas tel 040-0578602, Johans tel 040-5297599,
johan.hallback@pp.inet.fi

Rantamäen tila (Terhi ja Olli Mustamo): Grönsaker, bär och frukt
Ollis tel 0400 – 221 250, Terhis tel 045 – 127 3705, e-post: olli.mustamo@hotmail.com

Rilax gård (Jessica och Mikael Aminoff): Ekologiska köttprodukter
Jessicas tel 040-7404 222, Mikaels tel 040-0872235, e-post: Jessica.aminoff@rilax.fi, mikael.aminoff@rilax.fi

Sara’s Kitchen Garden: (Sara Randström) Bakverk, delikatesser, blommor
Saras tel 040-0511779, e-post: randstromsara@gmail.com

Vårkulla trädgård (Anders Ravia): Rotfrukter, grönsaker, saltgurka, surkål, rågbröd björkved
Anders tel, 040-5355162, e-post: anders.ravia@pp.inet.fi

Övriga:

Jansson: Pärtkorgar och andra kor (lördagar)
Janssons tel 0405091848 tbo.jansson@gmail.com

Berit Sundell: Lantägg

Perniön Savupalvi: Rökt kött, korvar och ägg

Back To Top